DAVID LJUNGDAHL, illustrationer, 8 st, tusch och täckvitt, signerade D. Ljungdahl. "Den andra djungelboken".
Originalillustrationer för den svenska upplagan av Rudyard Kiplings "Den andra djungelboken" från 1915. Komplett uppsättning. Numrerade I-VIII. 30 x 18 cm. Oramade.
Gulnade.
"Den andra djungelboken", Rudyard Kipling, Björck & Börjesson, Stockholm, 1915.