CARL EDVIN SVENSSON, MATTA, rölakan, ca 303,5 x 195,5 cm, signerad CES (Carl Edvin Svensson), Sverige 1920-30-tal.
Rödgråbrunmelerad botten med polykromt stiliserat mönster av hoppande hjortar, fåglar, träd och en figur. Brun bård med meanderliknande ranka.
Något ställvis hårt slitage, smutsig, fläckar, skador, lagningar, hål.