KARMSTOLAR, ett par, s.k. gripsholmsmodell, 1800-talets slut.

Målade. Klädda med textil. Lösa rygg- och sittplymåer. Stoppade och klädda armlän. Sitthöjd cirka 43. Bredd 68. Djup 59. Höjd 90 cm.

Slitage. Färgbortfall. Senare målning och klädsel. Renoverad. Fläckar. Torrsprickor.

Utropspris
4 000 SEK