Trä bemålat med bl.a drickamåleri. Spjälad rygg och kopplade ben. Bredd 88 cm, djup 45 cm, höjd 105 cm. Mått när uppfälld som bord ca 88 x 72 x 51 cm.
Slitage. Mindre skador. Färgbortfall. Fläckar. Förstärkningar med spik.