Tudelat. Målat. Överdel med dörrpar opch bakomliggande hyllplan. Nedtill med dörrpar och bakomliggande hyllplan. Dörrspeglar med räfflade romber. Bredd 128. Djup 42. Höjd 244 cm. Nyckel finns.
Senare målning och beslag. Slitage. Repor. Märken. Renoverat och kompletterad med bl a senare listbitar i sockel.