TÄCKE, rölakan, ca 178 x 104 cm, Skåne omkring 1830.

Två ihopsydda delar. Stort randmönster med stora och små stiliserade blommor i rött, benvitt, gult, blekgrönt och mörkblått.

Liten fuktlukt. Något slitage och smutsig, fläckar, smärre malskador. Sidorna med smärre skador.

Utropspris
6 000 SEK