TÄCKE OCH FRAGMENT, rölakan och andra tekniker, ca 214,5 x 117,5 cm och ca 126 x 53 cm, Skåne 1800-tal.

Täcket av två ihopsydda våder. Breda ränder i olika gula nyanser med olika polykroma stiliserade blommönster. Fragmentet även med viggmönster och märkt 1807. (2)

Liten fuktlukt. Något slitage och smutsiga, fläckar. Fragmentet med skadade långsidor och malskador.

Utropspris
6 000 SEK