Täcket av två ihopsydda våder. Breda ränder i olika gula nyanser med olika polykroma stiliserade blommönster. Fragmentet även med viggmönster och märkt 1807. (2)
Liten fuktlukt. Något slitage och smutsiga, fläckar. Fragmentet med skadade långsidor och malskador.