FERDINAND RING, trädgårdsurna, stengods, Höganäs, 1860-tal.

Dekor av vinrankor samt bladornerade hänklar. Sockel med märkning i godset "HÖGANÄS" och "PS". Höjd cirka 155 cm, längd inkluderat hänklar 65 cm.

Omfattande skador och sprickor. Lavtillväxt.

Utropspris
25 000 SEK