SKÅP, allmoge, Bergslagen, 1700-talets slut.

Tvådelat. Furu. Fyra dörrar med bakomliggande hyllor, överdel med två lådor. Dekor av listverk. Beslag av mässing. Bredd 123, djup 56, höjd 219 cm. Nyckel finns.

Renoverat och kompletterat. Smärre skador och slitage, något maskstunget.

Utropspris
6 000 SEK