Skuren dekor av akantusblad, figurala armlänsavslut samt framben med lejontassar. Fast stoppad rygg och sits, delvis klädda armlän. Sitthöjd ca 42 cm, total höjd 110 cm.
Slitage, ställvis omfattande. Fläckar. Sprickor och skador. Kompletterad / lagad botten.