Abraham Efimovitch Arkhipov

(Ryssland, 1862-1930)
Abraham Efimovitch Arkhipov
(Ryssland, 1862-1930)

ABRAM EFIMOVICH ARKHIPOV, olja på papper/pannå, signerad och daterad 1914.

Motiv från legenden Svjatogor och Ilja Muromets, det medeltida ryska eposet om hjälten bogatyren Ilja Muromets och jätten Svjatogor. 48 x 63 cm.

Smärre slitage. Smärre färgbortfall vid målningens nedre kant.

"Илья Муромец и Святогор"

Utropspris
30 000 SEK
 Dölj
 Visa mer

Important Timepieces 655

102. Cartier, Tank Américaine, ca 2003.
Utropspris
38 000 - 42 000 SEK
Budhistorik
42 000

ditt bud
Aktuellt bud:
42 000 SEK