ABRAM EFIMOVICH ARKHIPOV, olja på papper/pannå, signerad och daterad 1914.
Motiv från legenden Svjatogor och Ilja Muromets, det medeltida ryska eposet om hjälten bogatyren Ilja Muromets och jätten Svjatogor. 48 x 63 cm.
Smärre slitage. Smärre färgbortfall vid målningens nedre kant.
"Илья Муромец и Святогор"