KERSTIN HÖRLIN- HOLMQUIST, bord, "Triva-serien", Nordiska Kompaniet, Sverige, 1950-tal.
Löstagbar emaljerad skiva. Svartlackerad benställning av järn. Märkt. Diameter 65,5. Höjd 49,5 cm.
Smärre slitage. Repor. Märken. Skivans sarg med något rostangrepp, delvis avnött. Fotavslutningar av gummi saknas delvis.