SPEGELLAMPETTER, ett par, gustavianska, 1700-talets slut.
För ett ljus vardera. Förgyllda. Ovala med pärlbandsdekor, rosettkrön, nedtill bladdekor samt ljusarm i mässing. Höjd 76, bredd 48, djup 17 cm.
Sannolikt ursprungligen ramar, kompletterade med glas och dekor under 1800-tal. Senare ljusarmar. Slitage.
Säljes till förmån för Bjarne Ahlströms Minnesfond För Medicinsk Forskning.
Den gustavianska tiden varar mellan cirka 1775-1810. Möblerna får då till skillnad från Rokoko stramare konturer. Benen blir raka och avsmalnande. Färgerna blir svalare och går i mestadels grågrönt och gråblått. Typiskt för den gustavianska tiden är intarsia, inläggningar med medaljonger och klassiska bårder. Stolarnas ryggbrickor har ofta raka spjälor eller ett svängt spjälknippe och de finare stolarna har en stoppad rygg med dekor av rosenknopp i krönet. Betydande detaljer är också en blomma, ”fleuron”, som ofta sitter i sarghörnen, bladstavsdekor och festonger av blad, blommor eller frukter. Åren mellan 1785-1810 brukar kallas den sengustavianska tiden och kännetecknas av en stram klassicism. Rik intarsiadekor blev ersatt av slät och mörk mahogny med eleganta mässingsbeslag och lister.