FÅTÖLJER, ett par, sent 1800-tal.
Emmafåtöljer. Helstoppade med häftad tygklädsel, dekor av snörmakerier och resårsits. Svarvade, svartlackerade ben på trissor. Sitthöjd 40 cm.
Senare klädsel. Smärre slitage. Band saknas delvis, delvis löst.
SverigeTelefontid: måndag – fredag 9–13+46 8-614 08 00
FinlandTelefontid: måndag – fredag 9–13+358-9-668 91 10