SOFFA, sengustaviansk, omkring år 1800.

Målad. Skuren dekor samt dekor av pastellage. Fast stoppad sits och rygg. Längd ca 212, djup 63, sitthöjd 45, höjd 98 cm

Konditionsrapport

Renoverad med senare målning och klädsel (troligen tidigt 1900-tal). Rester av underliggande originalfärg. Klädsel med skador. Ben med lagningar och sprickor. Smärre dekorbortfall. Överdel med kompletterade

VAD KOSTAR TRANSPORTEN?

Hemleverans, ombud, något av våra hus.

Se vad det kostar att få det levererat hem till dig. Frågor? Klicka här.

Möjliga transportalternativ och fraktpris för detta föremål.

    Tullavgifter kan tillkomma för leverans till länder utanför EU.

    Alla priser är preliminära. Hemleverans är inte möjlig för alla föremål.

    Transportbeställning görs efter vunnen auktion i Mina sidor.

    Kontakta kundservice

    Telefontid: Mån - Fre 9-13

    Kontakta ansvarig katalogiserare

    Rikard Klev

    Rikard Klev
    Värderare / Specialist modern konst

    rikard.klev@bukowskis.com

    Auktionen avslutades:
    CEST

    Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien.

    Kontakta oss