Svartlackerad trästomme med ryggstöd och sidostöd. Undertill låda. Madrass och två lösa ryggdynor klädda i blårutigt ylletyg. Längd 170, utdragen 181 cm, djup 78, höjd till ryggstödet 65 cm.
Bruksslitage, smärre repor.