NILS STRINNING, "Stringhylla" för String Design AB, omkring 1900-talets mitt
Golvmodell med lackerade genombrutna gavlar. Fem hyllplan fanerade i teak, fyra grundare och en djup, samt ett skåp fanerad med teak med skjutluckor och bakomliggande hyllplan i bok. Ettikettmärkt. Djup 20-30 cm, Höjd 216 cm.
Åldersrelaterat slitage. Repor. Märken. Skruvar saknas till beslag. Blekt i partier efter gavel
Nils Strinning var en svensk arkitekt och formgivare född i Kramfors. Han studerade vid Tekniska Skolan. Strinning är främst känd för att tillsammans med sin fru Kajsa ha formgivit den så kallade ”Stringhyllan”, som består av fanerade hyllplan som hängs på plastöverdragna metalltrådsgavlar. Efter att den förevisats på H55-utställningen i Helsingborg 1955 kom den att bli en enorm succé. Hyllan är idag en klassiker och nytillverkas.