SKRIVBYRÅ / SNEDKLAFFSSEKRETÄR, 1700-tal.

Rot- och almfanerad med åderdekor. Snedställd skrivklaff med bakomvarande låd- och fackinredning. Beslag i mässing. Bredd 104 cm, djup 53 cm, höjd 105 cm.

Slitage. Sprickor. Fanerskador och lagningar. Röklukt. Troligen senare beslag. Några skruv saknas samt delvis senare skruv. Bortfall av invändig lådlist, medföljande. Lådnyckel finns, skrivklaffsnyckel saknas.

Utropspris
3 000 SEK