Quartz, förgylld sterling, index i form av romerska siffror i svart, urtavla märkt "must de Cartier", 18 x 15 mm, boettnr 10069, 5057001. Brunt läderarmband. I originalask
Ej genomgången. Renoverad (nytt verk 1993). Något slitet armband Bruksskick. Ej funktionstestad.