Oval form med gravyr av det engelska lejonet. Trähänkle och -knopp. Stämpelmärkt. Höjd ca 19 cm. Total vikt 608 g.
Åldersrelaterat slitage. Fläckar. Repor. Märken. Spricka i knoppen.