TAKAMPEL, flussglas och förgylld brons, 1800-talets andra hälft.

Kupa av flussglas med dekor i relief i form av änglar. Tre ljuspunkter. Ampel med en ljushållare. Diameter 35. Höjd cirka 45 cm.

Smärre slitage. Repor. Ej funktionstestad. Mässingskrok med bristning.

Utropspris
10 000 SEK