MATTA, rölakan, ca 306 x 202 cm, signerad GN. Sverige 1900-talets första hälft.

Randmönstrad ljust grön- och blåmelerad botten med polykroma stiliserade blommor.

Något ställvis lite hårdare slitage, något smutsig, fläckar. Kortsidor och fransar med slitage, många fransar saknas.

Utropspris
3 000 SEK