ARTHUR PERCY, servis, 68 delar, flintgods, "Vinranka", Gefle, 1938-69.
Röd dekor av vinrankor. Bestående av:
22 djupa mattallrikar, diameter 25 cm
1 uppläggningsfat, längd 23,5 cm
1 tekanna med lock, höjd 17 cm
1 gräddkanna, längd 13 cm
1 tillbringare, höjd 14 cm
11 assietter, diameter 19,5 cm
2 uppläggningsfat, längd 24 cm
1 tillbringarge, höjd 16 cm
1 skål, diameter 23 cm
1 uppläggningsfat, diameter 36 cm
14 förrättstallrikar, diameter 22 cm
12 kaffekoppar med fat
2 extra fat till kaffekopp samt lock till sockerskål medföljer. Slitage. Nagg. Krackelyr.