Målad dekor av bl a träimitation och blommor. Nederdel med inskription: "Åhr 1772 Johan Johanson i Warutresk Scellefå". Urtavla i mässing och vitmetall med romerska siffror. Längd 40 cm, bredd 23 cm, höjd ca 240 cm.
Bruksskick. Sprickor, hål och avslag. Lagningar. Något renoverad och kompletterad, delvis senare målning. Färgbortfall. Fläckar. Krön och lod saknas. Ej funktionstestad eller monterad. Nyckel saknas.