GOLVUR, daterat 1772.

GOLVUR, daterat 1772.

Målad dekor av bl a träimitation och blommor. Nederdel med inskription: "Åhr 1772 Johan Johanson i Warutresk Scellefå". Urtavla i mässing och vitmetall med romerska siffror. Längd 40 cm, bredd 23 cm, höjd ca 240 cm.

Bruksskick. Sprickor, hål och avslag. Lagningar. Något renoverad och kompletterad, delvis senare målning. Färgbortfall. Fläckar. Krön och lod saknas. Ej funktionstestad eller monterad. Nyckel saknas.

Utropspris
3 000 SEK
 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

6. Gaetano Pesce, fåtölj med fotpall, "La Mamma", modell UP5 och UP6 ur 2000-serien, B&B Italia, Italien.
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
Budhistorik
32 000

ditt bud
30 000

ditt bud
28 000

ditt bud
26 000

ditt bud
Aktuellt bud:
32 000 SEK