Adolf Ulrik Wertmüller

(Sverige, 1751-1811)
Adolf Ulrik Wertmüller
(Sverige, 1751-1811)

ADOLF ULRIK WERTMÜLLER, Ett par, porträtt, signerade A. Wertmüller S. och daterade Bordeaux 1789.

"John Forster" & hans maka "Elisabeth Forster" (née Gledstone). Duk, uppfodrad, vardera 65 x 54 cm. Samtida förgyllda ramar.

Uppfodrade dukar, ålderskrackelerade, obetydliga färgbortfall.

Proveniens

Privat samling, London.
Bukowski Auktioner, auktion 312, 26-27 april 1938, kat nr 59-60, avb pl 7.
Bukowski Auktioner, auktion 388, 31 mars - 3 april 1971, kat nr 178, avb pl 31.
Lars Olsson Antikhandel, Stockholm.

Omnämnd i konstnärens egenhändiga anteckningar.
Gazette des Beaux-Arts, 1956, sid 56.
Gunnar W Lundberg, ”Wertmüller - Peintre suédois de Marie-Antoinette - son séjour á Bordeaux”, 1970, sid 27,29, avbildade pl 8, pl 10.

John Forster var en engelsk vinhandlare.

Konstnär

Representerad på Nationalmuseum i Stockholm.

Utropspris
50 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801