MATTA, Täbris, part silk, signerad, 320 x 201 cm.

Fält med ljus medaljong och stiliserad växtdekor mot röd botten. Ljus blå huvudbård och mörkare sekundära bårder med polykrom stiliserade växtmönster.

Slitage, ställvis hård. Smärre fläckar.

Utropspris
10 000 SEK