Allmoge
1083469

SKÅP, allmoge, Dalarna, 1800-talets första hälft.

Delvis originalmålad dekor och daterat 1840. Överdelen med dörrpar, bakomliggande hylla samt skedhylla. Två lådor. Underdelen med dörr och bakomliggande hylla. Löstagbart krön. Bredd 110, djup 50, höjd 210 cm. Nyckel finns.

Renoverat, kompletterat, skador såsom färgbortfall.

Utropspris
4 000 SEK