Målad. Emaljerad urtavla. Pendel och lod finns. Krön med skuren och målad dekor. Höjd 234 cm, bredd 25-60 cm, djup 20 cm Nyckel finns.
Åldersrelaterat slitage med färgbortfall och nagg. Senare målning och sprickor i träet. Skadad urtavla.