SEKRETÄR, 1700-/1800-tal.

SEKRETÄR, 1700-/1800-tal.

Målad. Nedfällbar klaff med bakomliggande skrivinredning. Fem lådor. Beslag av mässing. Bredd 115, djup 56, höjd 104 cm.

Slitage. Senare målning. Renoverad. Kompletterad med bl a senare lådor och sockel. Torrsprickor. Delvis maskstungen. Nyckel saknas.

Utropspris
3 000 SEK