WILHELM KÅGE, urna, stengods,"Argenta", Gustavsberg, 1900-talets andra kvartal.

Dekor av stiliserade blommor samt brottande orm och drake mot grönglaserad fond. Märkt "Gustavsberg N ARGENTA 1207". Höjd 27,5 cm.

Ytslitage.

Utropspris
5 000 SEK