Stomme i mörkbetsat lövträ. Kopplade ben och genombrutna ryggbrickor. Fast stoppad sits med plyschklädsel och dekorspik. Brickmärkta. Sitthöjd 45 cm. Total höjd 83 cm.
Slitage. Några senare dekorspik samt några bortfall. En med skador vid benens tvärslå.