Fanerat med mahogny. Överdel med uppsvängt krön. Glasat dörrpar med bakomliggande hyllplan. Underdel med två lådor. Beslag av mässing. Bredd 109. Djup 46. Höjd 193 cm.
Ursprungligen ej sammanhörande delar. Medföljande nyckel fungerar ej. Slitage. Torrsprickor. Repor. Märken. Fanerskador. Omarbetat, senare glasade dörrar.