Fanerad med mahogny. Intarsiadekor. Tre lådor, den översta med inredning av lådor och skåp. Längd 95 cm, bredd 50 cm, Höjd 102 cm. Nyckel finns.
Slitage med repor, ställvis djupa, och märken samt sprickor. Flera lådor kärvar och vissa går ej att öppna.