Fanerad med alm och rot, inläggningar av mässing. Bedfällbar skrivklaff med bakomliggande skrivinredning. Två lådor under skrivklaff. Bredd 100. Djup 45. Höjd 110 cm. Nyckel finns.
Smärre slitage. Repor. Märken. Ett beslag saknas.