SVANTE SKOGH, fåtöljer, 1 par, Förenade Möbler, Linköping, 1940-tal.

Stomme i mahogny med genombruten spjälad rygg och ribbdekorerad front och ben. Svängda armstöd. Lös stoppad sits och rygg, klädda med blått tyg. Sitthöjd 40 cm.

Åldersrelaterat slitage. Ställvis nött och blekt. Något torkad stoppning.

Utropspris
3 000 SEK