CHIFFONJÉ, 1880. Sverige

CHIFFONJÉ, 1880. Sverige

Enligt text bakom låda: Snickargesäll N Ekberg, 7 maj Björnstorp 1880. Flera lönnfack. Front med skrivlucka med bakomliggande inredning. Underdel med 3 lådor samt en låda ovanför skrivluckan. Längd 100 cm. Djup 47 cm. Höjd 155 cm. Nyckel finns.

Åldersrelaterat slitage. Torrsprickor.

Proveniens

Hulda Broman, ägare till Kulturens Östarp och Dalby Gästis. Hulda var också syster till Sten Broman.

Utropspris
4 000 SEK