Mahogny. Tudelat matbord med fällbara skivor. På tredelad pelarfot, fotavslutningar med hjultrissor. Längd 163. Bredd 101. Höjd 74,5. Sex stolar med genombruten rygg, lös stoppad sits. Sitthöjd ca 45 cm.
Slitage. Fläckar. Repor. Märken. En stol med avslag på ryggbricka.