MÄRTA MÅÅS-FJETTERSTRÖM, matta, rölakan, signerad AB MMF, 248 x 155 cm.
"Grön äng". Tillverkad efter 1941.
Bruksskick. Ställvis hårdare slitage. Fläckar. Skadade fransar.