GUNNAR NYLUND, skål och medföljande mindre skål, Rörstrand, 1900-talets senare del
Stengods. Harpälsglaserad i dov ton. Märkt "R Sweden GN AXK". Längd 27 cm, bredd 23 cm, höjd 16 cm. Medföljande skål i ljus ton. Märkt "R Sweden GN NSR". Längd 15 cm, bredd 11 cm, höjd 6 cm.
Lättare ytslitage.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.