LJUSSTAKAR, ett par, senempire, 1800-talets mitt.

Mässing och brons. Kannelerade kolonnskaft, kapitäl med palmetter, trepassformad fot med tassfötter. Höjd 30 cm.

Åldersrelaterat slitage. Genomgående spricka under ljushållare. Stearinrester.

Utropspris
4 000 SEK