Dekor av underglasyrblå med motiv av flodlandskap och trädgård. Skålen mäter 24 cm i bredd, 10 cm i höjd. Urnan mäter 21 cm i höjd och 12 cm i diameter
Åldersrelaterat slitage med något/några nagg. Lagning undersida mynningskant på skål. Undersidesnagg.