SOFFA, sengustaviansk, tidigt 1800-tal.

Målad. Skuren dekor samt dekor av pastellage. Fast stoppad sits och rygg samt två lösa dynor. Längd 189, djup 66, sitthöjd ca 48, höjd 93 cm.

Renoverad med lagningar och kompletteringar. Möjligen avkortad.

Utropspris
4 000 SEK