Barock

(Sverige)
Barock
(Sverige)

SKÅP. Senbarock, Sverige, 1700-talets första hälft.

Delbart. Fanerat med valnöt. Överdelen med dörrpar och bakomliggande hyllor. Underdelen med fyra lådor. Kopplad benställning på svarvade kulfötter. Beslag av brons. Bredd ca 160, djup ca 62, höjd ca 235 cm. Nyckel finns.

Renoverat och kompletterat. Skador, slitage, lagningar. Senare fotställning, en sidolist saknas. Ställvis med bortfall av trä, fanerlagningar och fanerbortfall. Torrsprickor.

Utropspris
6 000 SEK