TABURETT. Senbarock, Sverige, 1700-tal.
Målad och bronserad. Fast stoppad sits. Svängda ben med svarvat H-kryss. Längd ca 50, bredd ca 38, höjd ca 46 cm.
Renoverad och kompletterad, målning troligen sent 1800-tal. Smärre lagningar.