Benställning i mörktbetsat lövträ. Skiva i mörktonat glas. Skivans längd 135 cm samt bredd 87 cm, höjd 52 cm.
Slitage. Med något nagg samt avslag.
Siesing, Andreas, "Svenska möbler: folkhemsform i ull, jakaranda, furu och bok : 1949-1970", Atlantis, Stockholm, 2015, s. 468.