Utvändigt fanerat i teak, benställning av bok. Pardörrar med träinläggningar av rutmönster. Bakomliggande hyllinredning samt lådor. Etikettmärkt. Bredd 110 cm, djup 42 cm, höjd 155 cm. Nyckel finns.
Bruksslitage. Mindre skador vid motsatt sida lås. Fanerlagning.
Siesing, sid. 522.