SKRIVSKÅP, Sverige, 1800-talets första hälft.

Tvådelat. Ek samt furu. Överdelen med dörrpar och bakomliggande hyllor. Underdelen med utfällbar skrivklaff med bakomliggande lådor och fack, undertill med fyra lådor. Beslag av mässing. Bredd 115, djup 50, höjd ca 195 cm. Nyckel finns.

Renoverat och kompletterat. Lagningar, smärre skador och slitage, något maskstunget samt torrsprickor.

Utropspris
5 000 SEK