FÅTÖLJ med FOTPALL, Chesterfieldmodell, Möbel Art, 1900-talets andra hälft.
Läderklädd, delvis djuphäftad. Lös sittdyna i fåtölj. Dekor av pärlspik. Träben. Sitthöjd fåtölj 53 cm, total höjd 105 cm. Pall 50 x 50 cm, höjd 44 cm.
Åldersrelaterat slitage på klädsel. Stötmärken, färgbortfall och repor på ben.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.