Madeleine Pyk – en samling F769

Fritz von Dardel

(Sverige, 1817-1901)
Fritz von Dardel
(Sverige, 1817-1901)

FRITZ VON DARDEL, blandteknik. Sign.

Kammarherre Nils Gabriel Djurklou hälsande mandarinen Pin-ta-jen på Ulriksdal den 10 juli 1866. Bildstrl 22 x 18,5.

Veck. Smärre slitage.

Nils Gabriel Djurklou född 24 juli 1829 på Sörby i Norrbyås socken, Närke, död 31 mars 1904 i Örebro, friherre, arkeolog och folklivsforskare. Källa: Nordisk Familjebok.

Konstnär

Fritz von Dardel var en schweizisk-svensk överintendent och bildkonstnär född i Neuchatel. Han studerade i Paris för Leon Coignet. I Sverige tillhörde han Karl XV:s inre krets. Von Dardel är känd för sina många akvarellerade teckningar föreställande personer och händelser vid hovet. Han har även utfört en rad folklivsbilder.

Utropspris
1 200 SEK