LJUSKRONA, sent 1800-tal.

LJUSKRONA, sent 1800-tal.

Bronserad stomme behängd med slipat och pressat glas i form av bl.a stjärnor och tappar i girlander och kedjor. Nio svängda ljusarmar med dekor av lövverk. Avslutande klot med slipad dekor. Diameter 58 cm, höjd ca 118 cm.

Bruksskick med slitage. Prismor saknas troligen, möjligen något omarbetade. Nagg. Ställvis lösa bindningar.

Utropspris
6 000 SEK